Dávajte si pozor na tieto veci, ktoré mnohí z nás uplatňujú vo výchove detí

LifeStyle Rodina Tipy a rady Zaujímavosti

To, v akej rodine dieťa vyrastá a ako sa k nemu správajú rodičia potom ovplyvňuje jeho budúci vývoj v živote. A množstvo ľudí si tiež z detstva prináša traumy, problémy a zlé spomienky. Čomu by ste sa mali ako rodič pri výchove detí vyhýbať a čo by mohlo deti ovplyvniť vo veľkej miere? Máme pre vás viacero tipov na konkrétne záležitosti, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

Dávajte si pozor na tieto veci, ktoré mnohí z nás uplatňujú vo výchove detí (Foto: pixabay.com)

Aj deti môžu mať zlé dni

Prečo my dospelí môžeme mať zlý deň, keď sa nám nedarí v práci alebo sa s niekým pohádame, a pri nepríjemnom správaní detí nám to vadí? Keď sú drzé alebo mrzuté, tak často vyskočíme s tým, že sa k nám správajú neúctivo. No nie vždy to je úplne tak. Aj naše deti môžu mať problémy v škole, s kamarátmi alebo sa im mohlo prihodiť niečo nepríjemné. Ako rodičia by sme to mali rešpektovať a minimálne ich podporiť alebo skúsiť im zdvihnúť náladu.

Porovnávanie s kamarátmi

Každé dieťa má inú povahu, iné myšlienky, správanie aj talent na niečo iné. Preto by ste svoje deti nemali nikdy porovnávať, či už navzájom medzi sebou alebo s ich rovesníkmi. Treba rátať s tým, že nie všetky deti sa vyvíjajú rovnako. Snažte sa u detí podporovať jedinečnosť a individualitu, ktorá v dnešnom svete vo veľkej miere chýba. Hlavne kvôli sociálnym sieťam si potom v budúcnosti môže vaše dieťa pripadať nie dosť dobré. Vhodné sú v tomto detské ihriská.

Zlý príklad

Veľa znakov zo správania, zvykov a reakcií na problémové situácie preberajú deti od rodičov. A aj keby si vaše deti niekedy povedali, že toto budem robiť inak ako moji rodičia, tak niekde hlboko v nich bude zakorenené správanie, ktoré videli doma. Dávajte si preto na túto záležitosť veľký pozor a buďte svojím deťom dobrým príkladom vo všetkom.