3 tipy na zvládanie pracovného stresu

LifeStyle Práca Rodina Tipy a rady Zdravie

Hektický spôsob života je momentálne pre väčšinu z nás samozrejmosťou. Oveľa ťažšie potom balansujeme medzi prácou, rodinou a oddychom. Nie to ešte, že by ste si mali vyraziť s partnerom niekam na rande alebo si aspoň raz do týždňa dopriať wellness večer. Potom často nasleduje vyhorenie. Ale ako sa tejto situácií vyhnúť? Máme pre vás 3 jednoduché tipy na zvládanie pracovného stresu, ktoré sa dajú jednoducho zaradiť do každodenného života.

3 tipy na zvládanie pracovného stresu (Foto: unsplash.com)

Riadenie stresu

Určité faktory a okolnosti podnecujú vznik pracovného stresu, preto ho niekedy máte viac a niekedy menej. Spúšťačmi sú napríklad vysoké pracovné zaťaženie, vzťahy na pracovisku, pracovné rozhodnutia či deadliny. Väčšinou stres nezmizne ani vtedy, keď sa vrátite domov. Neustále nad tým premýšľate a prenášate si to aj do rodinných vzťahov. Stres by ste sa mali naučiť riadiť. Určite, čo vo vás spúšťa stres, ako naň reagujete a monitorujte aj svoje pocity. Ideálne, keď si to začnete všetko zapisovať. Keď sa na to s odstupom času pozriete, tak budete vedieť, ako stres riadiť.

Kvalitná životospráva

Neustály stres vplýva na každého inak. Niekto má tráviace ťažkosti a nechutí mu jesť, iný bojuje s nedostatkom spánku. Aby telo správne fungovalo, potrebuje dostatok oddychu, pohybu a kvalitného „paliva“. Preto by ste počas stresového obdobia mali dbať hlavne na tieto tri faktory. Vyhýbajte sa ponocovaniu, nezdravému jedlu, alkoholu, konzervantom či hormónom. Naopak, zaraďte do jedálnička viac omega-3 mastných kyselín, ktoré pozitívne vplývajú na nervovú sústavu. Nezabúdajte ani na pravidelný pitný režim.

Nezabudnite na komunikáciu

Keď budete všetko v sebe dusiť, tak sa jedného dňa stane, že vybuchnete. Tomu sa jednoducho nevyhnete. Preto by ste sa mali so svojimi obavami a myšlienkami podeliť s okolím. Veď na to je rodina a priatelia. Nejde o to, aby vám dali návod na zvládanie stresu, ale aby vás podporili. Pri otvorení sa druhému človeku vám spadne obrovský kameň zo srdca, aspoň na chvíľu sa uvoľníte a do budúcna viete, že máte v tom druhom oporu.