Chcete umývať okná ako naše babičky? Pozrite si tie najlepšie babské rady, ako na čisté a lesklé okná!

Tipy a rady

Máte už plné zuby všetkej chémie a drahých čistiacich prostriedkov na okná z obchodu? Máme pre vás riešenie! Pripravte si skvelé domáce čistiace prostriedky, ktoré používali už naše staré mamy. Príprava takýchto domácich pomocníkov trvá len pár minút a pohodlne ju zvládnete z ingrediencií, ktoré bežne nájdete vo svojej domácnosti!

Chcete umývať okná ako naše babičky? Pozrite si tie najlepšie babské rady, ako na čisté a lesklé okná!
(zdroj: unsplash.com)

Ocot je na všetko – aj na okná

Na väčšinu domácich čistiacich prostriedkov budete určite potrebovať ocot. Prečo je to tak? Ocot je totiž schopný rozpúšťať minerálne usadeniny, baktérie, nečistoty, mastnotu aj špinu. Naozaj univerzálny čistiaci prostriedok! Na umývanie okien ho môžete využiť v roztoku s liehom, teplou vodou a škrobom. Jednoducho vlejte štvrtinu šálky octu do štvrtiny šálky liehu, pridajte lyžicu škrobu a dve šálky teplej vody. Ak chcete, aby tento čistič aj pekne voňal, pokojne pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja. Roztokom naplňte rozprašovač a pokojne ho používajte na sklenené povrchy ako klasické čističe z obchodu.

Skúste to novinami

Ocot môžete pridať aj do dvoch šálok destilovanej vody. Stačia dve lyžice a každý sklenený povrch sa bude lesknúť ako nový. Na zotretie vody potom použite utierku s mikrovláknami. K vode a octu môžete skúsiť pridať aj tekuté mydlo, ktoré tiež pomôže s leštením skla. Možno ste už počuli aj o umývaní okien novinami. Výhodou novín, ale aj klasických papierových utierok je to, že oproti látkovým utierkam nezanechávajú za sebou vlákna, prach ani nitky. Ak vám totiž na okne takéto vlákna zostanú, veľmi ťažko ich dostanete dole. Noviny okrem iného veľmi dobre sajú vodu, takže leštenie s nimi je jednoduché a hlavne pohodlné. Dávajte si však pozor na rámy – farba z novín ich môže zašpiniť a následné odstraňovanie farby z rámov môže byť dosť náročné.

Čpavok, citrónová šťava alebo kukuričný škrob?

Ako sme už spomínali, väčšina domácich receptov na čistiace prostriedky obsahuje univerzálny ocot. Jeho náhradou však môže byť aj čpavok. Odporúčaný pomer, koľko čpavku dať do vody, je 1:3. Zmes, ktorú takto vytvoríte, nebude síce vášmu nosu príliš lahodiaca, no na druhej strane bude účinná. Čpavok funguje narozdiel od novín dobre aj na umývanie rámov okien, alebo zažltnutých škvŕn na akýchkoľvek iných materiáloch. Medzi účinné domáce prostriedky patrí aj citrónová šťava. Ak ju skombinujete s octom a kukuričným škrobom, vznikne vám naozaj účinný prostriedok, v skutočnosti len za pár centov. Ak však potrebujete nakúpiť minimálne suroviny na domáce čistiace prostriedky, môžete využiť aj http://www.zlavovy-kod.sk/, kde nakúpite lacno a z pohodlia domova. Prikúpiť pokojne môžete aj to najlepšie náradie na umývanie okien, ktoré odporúčame.