Balayage alebo „balejáž“ – čo musíte vedieť ešte pred aplikáciou?

LifeStyle Móda a krása Tipy a rady Zaujímavosti

Nie je to len aktuálny trend, ale štýl farbenia vlasov, ktorý je obľúbený už niekoľko rokov. Balayage je farebná technika, ktorá dodá vlasom dimenziu, lepší tvar, hodia sa k rôznym farbám vlasov a tie potom pôsobia ako pobozkané slnkom. Je to niečo ako modernejšia forma melírovania, ktorá pôsobí oveľa prirodzenejšie. Aké sú výhody a nevýhody tejto techniky alebo aj čo treba vedieť pred jej aplikáciou?

Balayage alebo „balejáž“ – čo musíte vedieť ešte pred aplikáciou? (Foto: usnplash.com)

Čo je balayage?

Balejáž je pre kaderníkov umelecké dielo. Vymysleli ju francúzi, ktorí ju časom postupne zdokonaľovali. Farba sa nanáša priamo štetcom na vlasy, čo je prenesené aj vo francúzskom pomenovaní a znamená to „vytvárať ťahy štetcom“. Je to v podstate taký „poddruh“ melírovania. Pri klasickom melírovaní sa oddelia jednotlivé pramienky a nafarbia sa od korienkov až po končeky. Balejáž má odlišný postup – pramienky sa natupírujú, sú širšie a farbia sa „do stratena“. Nefarbí sa od korienkov, ale vytvára sa postupne zosvetlený efekt.

Balejáž a ombré

Ak si dobre pamätáte, tak pred pár rokmi bolo veľmi v móde aj ombré. Bola založená na prechode z tmavej farby korienkov a potom začínal farebný prechod do zosvetlených končekov. Nevýhodou tejto techniky je, že nepôsobí tak prirodzene a výsledok od neskúsenejšieho kaderníka často nedopadol najlepšie. Pri ombré sa nepracuje s viacerými odtieňmi a nezačína vyššie pri korienkoch. 

Výhody a nevýhody tejto techniky

Balayage sa drží stále medzi obľúbenými spôsobmi farbenia práve kvôli tomu, že má množstvo výhod. V prvom rade – vlasy sa tak neničia ako pri klasickom melírovaní. Korienky zostávajú nedotknuté a vlasy sa nenechajú úplne odfarbiť, aby to nevytváralo neprirodzený efekt. Ďalšou výhodou je, že ho netreba tak často opakovať. Aj vďaka tomu sa kvalita vlasov tak často neničí. Balayage vám bude odrastať prirodzene, nevznikajú pri nej žiadne pásiky, fľaky ani neprirodzený vzhľad. 

Nevýhodou je to, že tak ako každé farbenie, aj toto v určitej miere vlasy poškodí. Nedá sa to brať tak, že by ste ich mali rovnako kvalitné ako pred farbením. Ak ste si nechali vlasy zosvetliť viac, tak sa treba o udržanie studeného tónu starať. Mali by ste používať fialové masky, šampóny alebo iné kúry na studený odtieň blond.