Bolesti kĺbov: 3 osvedčené rady, ktoré pomôžu

Tipy a rady Zaujímavosti Zdravie

Medzi rizikové faktory, ktoré spôsobujú bolesti kĺbov patrí nadváha, nosenie ťažkých bremien, práca v stoji a intenzívny šport. Napriek tomu je práve pravidelný pohyb či pestrá strava sú výbornou prevenciou pevného zdravia v každom veku.

Až 80% zranení kĺbov je možné predchádzať

Pri intenzívnom športe až 80% zranení kĺbov je možné predchádzať. Za väčšinu úrazov môže nedostatočná rozcvička. Studené kĺby a neprekrvené svaly sú bez zahriatia náchylnejšie k zraneniam.
Nadmernú záťaž na kĺby spôsobuje tiež aj obezita. Kĺby nosením veľkého množstva tuku sú pernamentne preťažované. Schudnite najlepšie športom.

Pri dvíhaní ťažkých bremien si čupnite, zachovajte rovný chrbát a takto nadvihnite bremeno. Jednoznačne sa nepredkláňajte, lebo si poškodíte chrbát a kĺby.

Navštívte lekára

Ten vám môže ponúknuť aj novú efektívnu metódu liečby a to liečba kmeňovými bunkami. Pri tejto metóde sa aplikujú kmeňové bunky z vlastného tuku priamo na miesto, kde je kĺbová chrupavka poškodená. Po obnove buniek pacient pocíťuje úľavu a ústup bolesti. Po jednorazovej aplikácii pacient cíti úľavu až 2 roky.

Myslite na prevenciu

Dbajte o svoje zdravie. Nezabúdajte na dostatočný pohyb a pestrú stravu. Odporúča sa cvičiť pravidelne, aj rýchlejšia chôdza či pravidelné prechádzky môžu byť výbornou prevenciou rôznych ochorení. Nezabúdajte ani na oddych, doprajte si víkend v Tatrách, pozrite sa na ubytovanie Štrbské Pleso, ale hlavne myslite na svoje zdravie.