3 základné chyby, pre ktoré pociťujete hlad a prejedáte sa

LifeStyle Tipy a rady Zaujímavosti Zdravie

Pokiaľ sa často cítite nenasýtení, bez toho aby ste vedeli prečo, nie je to úplne normálny stav. Nadmerný hlad totiž môže zapríčiniť fyzické aj duševné problémy spojené s nebezpečným priberaním na váhe. Prečítajte si 3 základné chyby, ktoré môžu byť dôvodom toho, prečo ste stále takí nenásytní.

Vyhýbajte sa dehydratácii a pite dostatok vody

Hovorí sa, že hlad je skrytý smäd, takže možno aj v tomto prípade vám stači iba doplniť tekutiny ak pociťujete hlad. Pri dehydratácii sa spoje v hypotalame prekrížia, čo môže viesť k tomu, že namiesto pohára vody siahnete po vrecúšku chrumkavých zemiakových lupienkov. Vyhnite sa tomuto stavu a každé ráno začnite vypitím pohára vody.

Máte dostatok spánku?

Ak máte nedostatok spánku, zvyšuje sa vaša chuť k jedlu. Môže to spôsobiť výkyvy hormónov, ovplyvňujúcich stres a pocit hladu. Ak je telo unavené, vyžaduje viac energie, čo pocítite zvýšenou chuťou na jedlo, prevažne na sacharidy. Pri nedostatku spánku klesá hladina hormónu sýtosti o 16 -18 %. Pritom naopak stúpa hladina hormónu hladu o 15 – 28 %. Ideálne je spať 7 hodín, presné hodnoty sa môžu líšiť vekom, čím ste starší, spánku stačí telu menej.

Jete jedlo veľmi rýchlo? Zmeňte to

Ak jete veľmi rýchlo, nedoprajete vášmu mozgu čas na to, aby zaregistroval, že je žalúdok už plný. A ak mozog nepocíti, že ste sa už dosýta najedli, vaša chuť k jedlu zostane vysoká aj po konzumácii výdatného pokrmu a vy tak čelíte nutkaniu pokračovať v jedle.

Foto: unsplash.com