Domáca krabičková dieta

LifeStyle Tipy a rady Zaujímavosti Zdravie

Je to nutrične vyvážené jedlo s 5 chodmi – raňajky, desiata, obed, olovrant a večera, ktoré si pripravujeme v prípade, keď nemáme inú možnosť pravidelného a diétneho stravovania. Je dobre sa naučiť jesť jednotlivé jedlá približne v rovnakú dennú dobu. Zjeme menej kalórií, než spálime. Ženy by mali prijať za deň približne 5000 kJ a muži 7000 kJ. Strava by mala byť vyvážená, tzn. že by mala mať dostatok tukov, bielkovín a sacharidov v správnom pomere, ďalej dostatok vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Je nutné piť dostatočné množstvo tekutín a zaistenie dostatku pohybu.

Ak máte v úmysle schudnúť, energická hodnota prijímaných potravín by sa mala pohybovať medzi 50 až 100 kJ na kilogram vašej optimálnej váhy. V praxi to znamená, že žena vysoká 160 cm by pri reprodukčnej diéte mala spotrebovať len také množstvo potravín, ktorých energická hodnota neprekračuje 3000 až 6000 kJ.

Tuky – sú najvýdatnejším zdrojom energie, majú približne dvojnásobný obsah energie než ostatné základné živiny. Konzumácia tukov v správnej miere je dôležitá, musíme si však dávať pozor na ich množstvo a skladbu. Na spaľovanie tuku je nutný dostatočný prísun kyslíka k bunkám.

Bielkoviny – sú základným stavebným materiálom na rast a vývoj živej hmoty. Zvyšujú látkovú výmenu organizmu, pomáhajú udržiavať rovnováhu vody v organizme, majú podiel na tvorbe žalúdočných štiav, zúčastňujú sa tvorby hormónov, enzýmov, farbív. Dospelý človek by mal prijímať približne 1 g bielkovín na 1 kg svojej hmotnosti.

Sacharidy – v organizme fungujú ako okamžitý zdroj potrebného množstva energie, ako zásobáreň energie.

Delia sa na:

  • Jednoduché sacharidy (med, cukor, sladkosti s cukrom a medom) – veľmi rýchlo sa vstrebávajú a dodávajú telu okamžitú energiu, človek ale zasa rýchlo pociťuje hlad. Týmto potravinám by sme sa pri redukčnej diéte mali vyhýbať.
  • Zložené sacharidy (cereálie, cestoviny, ryža, zelenina) – vstrebávajú sa pomaly, energiu dodávajú pozvoľna a dlhodobo. Vďaka pomalému vstrebávaniu má človek dlhšiu dobu pocit sýtosti.